Warning: PHP Startup: open(/tmp/sess_d8f532d9a7df038a5db9af0707af0630, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /index.php on line 25

Warning: PHP Startup: open(/tmp/sess_d8f532d9a7df038a5db9af0707af0630, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /index.php on line 25

Warning: PHP Startup: Failed to read session data: files (path: /tmp) in /index.php on line 25
Blog - lovelectro.pl

Blog

Historia Centrali Telefonicznej

Pewnie większość z Państwa dysponuje kontem na Netflix i obejrzało serial Telefonistki. Ja osobiście dotrwałem do ostatniego odcinaka i mniej więcej orientuję się co to centrala telefoniczna i jakie były jej początki. W moim życiu temat central telefonicznych przewija się od lat młodzieńczych. Pamiętam jak moja mama pracowała w ZWUT na Pradze i nie wracała po 2 – 3 dni by dorobić na zakup Fiata 126p. Marzenie większości rodzin w Polsce.

No ale do rzeczy, czym jest centrala ? I tu pozwolę sobie zacytować naszą ukochaną Wiki, a więc centrala telefoniczna to:

„zespół urządzeń przeznaczony do łączenia abonentów sieci telekomunikacyjnej na czas wymiany informacji. Składa się ona z urządzeń komutacyjnych odpowiedzialnych za zestawianie połączeń telekomunikacyjnych i urządzeń pomocniczych gwarantujących prawidłową pracę centrali. Możemy podzielić je na analogowe i nowocześniejsze cyfrowe. Podział ten wynika z zasady działania i sposobu przetwarzania i przesyłania danych (informacji).”

Za datę uruchomienia pierwszej centrali telefonicznej przyjmuje się rok 1878 w którym to w New Haven włączono do użytku centralę która umożliwiała przeprowadzenie dwóch jednoczesnych rozmów telefonicznych.

I dziś to tyle z historii gdyż chciałbym się skoncentrować jednak bardziej na teraźniejszości i nowych technologiach, które powoli wypierają stare fizyczne centrale telefoniczne. Dziś chciałbym zainteresować Was rozwiązaniem IP Office 500, produktem ze stajni Avaya, który od wczoraj wraz z elementami tj. telefony IP, kamery do wideokonferencji czy telefony konferencyjne można znaleźć w kategorii Unified Communications.

Pewnie zapytacie, co to jest ten Avaya IP Office 500 ? W jednym zdaniu to system który śmiało możemy podstawić na fizycznym serwerze, który będzie wyposażony w licencje VMWare. Oczywiście jeśli środowisko wymaga od nas byśmy dalej użytkowali stare telefony TDM to w tej sytuacji IP Office może być fizyczną maszyną do której po specjalnych kartach wepniemy miedź i w formie hybrydy będziemy mogli obsługiwać zarówno telefonię IP (VoIP) jak i telefonie TDM (Cyfra, Analog). IP Office umożliwia nam również wdrażanie w chmurze, czy lokalnie lub hybrydowo jak już pisałem wyżej,  wraz z możliwością przejścia na inne rozwiązanie w dowolnym momencie. Dodatkowo wykorzystując Avaya Equinox zapewniamy jedną aplikację do rozmów głosowych, wideo, wysyłania wiadomości tekstowych, organizowania konferencji i zarządzania kalendarzem. System ma wiele, wiele innych możliwości o których mógłbym pisać godzinami w związku z tym zachęcam do kontaktu z naszym partnerem, który specjalizuje się we wdrożeniach Avaya IP Office 500 powiem więcej Nexustelecom potrafi też pomóc klientowi przejść z drogiego systemu Avaya Aura do Avaya IP Office.

Zapraszam serdecznie w imieniu Nexustelecom do kontaktu.

 

 

CZYTAJ DALEJ

2h to tylko 120 min, a jak wiele może zmienić w życiu każdego człowieka i rozwoju technologii na świecie. Czy wiecie, że te 120 min zaważyły kto tak naprawdę jest uznawany za oficjalnego wynalazcę telefonu stacjonarnego.

Jest tok 1876 Alexander Graham Bell udaje się do biura patentowego w Kanadzie, równolegle konstruktor Elisha Gray inżynier-elektryk z ameryki kończy swój projekt by zgłosić w tym samym czasie patent. Niestety składa dokumenty 2h później niż Szkot, a tym samym Alexander zostaje uznany za oficjalnego wynalazcę telefonu.

W 1877 rok Bell rejestruje przedsiębiorstwo o nazwie Bell Telephone Company i toczy przez kilka lata batalie w sądzie z Grayem o to kto faktycznie był pierwszy wynalazcą. Ciekawostką jest to, że tak naprawdę pierwszy bardzo prymitywny aparat telefoniczny powstał 20 lat przed zgłoszeniem patentu przez Bella.

W 1856 roku Antonio Meucci włoski wynalazca by zapewnić możliwość kontaktu żonie w czasie kiedy on sam pracował w swoim warsztacie, rozpoczyna pracę nad urządzeniem umożliwiającym zdalną komunikację. W roku 1857 Włoch podłącza działający prototyp, który zapewnia połączenie miedzy piwnicą, a piętrem. Finalnie urządzeniu daje nazwę Teletrofono. Niestety mimo gotowego rozwiązanie Włoch nie zgłasza patentu ze względu na wysokie opłaty na które fizycznie nie było go stać.

W 1877 Thomas Edison wprowadza mikrofon węglowy w którym granulki węgla zmieniają swoją oporność pod wpływem ciśnienia generowanego przez membranę, co daje możliwość diametralnej zmiany w konstrukcji aparatów które do tego czasu składały się z mikrofonu i słuchawki, które nie były ze sobą połączone.

 A kiedy telefony dotarły do Polski. Za datę przyjmuje się 1877 r. w którym to też uruchomiono produkcję telefonów w Królestwie Polskim. Pierwsze próby działania przeprowadzono 7 i 9 grudnia. Pierwsze pokazy publiczne przeprowadzono rok później w Warszawie. A w 25 września 1881 Rosja wprowadziła przepis, na mocy którego możliwa stała się budowa sieci telefonicznych.

Ten artykulik dedykuję firmie Nexustelecom specjalistom na rynku Voip i Contact Center. Firmie z którą mam ogromną przyjemność współpracować i dzięki której poszerzyłem swoją wiedzę IT o rozwiązania Teleco.

Autor: Piotr Synowski

CZYTAJ DALEJ

Jest rok 1965 r. firma IBM prezentuje pierwszy w historii dysk twardy. Napęd IBM 350 składał się z 50 talerzy o średnicy 24 cali wirujących z prędkością 1200 obrotów na minutę i pojemność 5 MB. Waga całego urządzenie graniczyła z wartością jednej tony, a sam dysk był bardzo powolny.

W latach 1956-61 IBM wyprodukował ponad 1000 komputerów IBM 305 RAMAC z napędami dyskowymi. Mimo upływu czasu obecne rozwiązania nadal wykorzystują technologie opartą o IBM 350

W 1961 roku IBM zwiększył pojemność do 28MB danych na 25 talerzach. Dodatkowo każdy z talerzy został wyposażony w dedykowaną głowicę co skróciło czas dostępu z 600 do 180ms.

9 lat później IBM zaprezentował model 3300 z mechanizmem korekcji błędów, urządzenie wyceniono na 450 tys. dolarów i zastosowano w nim 2 moduły z wymiennymi nośnikami. Każdy z nośników zawierał 11 talerzy i 100MB pojemności. W roku 1974 wartość ta uległa zmianie do 200MB.

Do 1976 rok magnetyczne dyski nie miały konkurencji, aż pojawił się na rynku produkt Bulk Core producenta Dataram którego rozwiązanie jest przodkiem dysku SSD (Solid State Drive). Dysk wykorzystywał pamięć ferrytową dzięki czemu nie było potrzeby stosowania elementów mechanicznych. Czas dostępu do danych wynosił 2 ms.

Rok 1980 to prawdziwa rewolucja w obszarze dysków twardych. Stworzono pierwsze dyski o formatach 5,25 cala (produkt: Shugart Technology) a w 1983 r. pojawił się Rodime RO352 w obudowie 3,5 cala i pojemności 10MB. Wielkość ta do dziś wykorzystywana jest w rozwiązaniach PC (Desktop). W 1988 r. swój rynkowy debiut miał pierwszy dysk HDD o formacie 2,5 cala i pojemności 20GB

O dyskach można by pisać i rozmawiać godzinami. Pamiętam moją pierwszą styczność składając swój pierwszy komputery lub pracując przy wdrożeniach w serwerowniach. Producenci prześcigali się w pojemościach 250-350-500GB jako dwudziestolatek w swoje pierwszej pracy w IT nie myślałem, że zaledwie po nastu latach wrócimy do korzeni czyli dysków SSD, które obecnie stosowane są praktycznie w każdy z notebooków.

Świat się zmienia dzięki technologii, a ja zapraszam do śledzenia bloga, niebawem kolejne informacje o urządzeniach elektrycznych

Autor: Piotr Synowski

CZYTAJ DALEJ

Zacznijmy od definicji pralki. Jest to urządzenie mechaniczne służące do prania. Ale czy tylko do prania ? U moich sąsiadów pralka służy też do budzenia nas w nocy. Uszkodzony krzyżak pod bębnem powoduje, że pralka podskakuje i uderza o podłogę. Tak więc nie tylko pranie ale też i irytowania współlokatorów. No ale do rzeczy.

Za pierwszą pralkę przyjmuje się „konstrukcję” Amerykanina Pana Jamesa Kinga, który to w 1851 roku zaprezentowała urządzenie wyposażone w bęben. Swój produkt nazwał MacAlpine. Pralka została zaprezentowana na Światowej wystawie w Londynie w roku 1851 Pralka działa na parę i była wynikową 8 miesięcy eksperymentów i 20 lat doświadczeń.

W latach 1851 – 1870 tylko w USA i Wielkiej Brytanii zarejestrowano ponad 2000 patentów dot. pralki. Warto w tym miejscu opowiedzieć o 2 ciekawych rozwiązaniach tj. pralce rotacyjnej z 1858 r. oraz pralki drewnianej gdzie pranie odbywało się w wodzie z rozpuszczonym mydłem, a elementy drewniane uderzały w brudne ubrania. Urządzenie stworzone w 1874 r. w prezencie urodzinowym dla żony.

Pierwsze napędzane prądem pralki zaczęto konstruować w 1899 r. po tym jak wynaleziono silnik elektryczny. W tym czasie pojawiły się też inne urządzenia takie jak odkurzacze czy wentylatory. W 1907 roku zaprezentowano pralkę z bębnem z emaliowanego drewna której pomysłodawcą była Alve Fisher.

W 1937 w USA przedstawiono pierwszą programowaną pralkę automatyczna, która potrafiła: prać, płukać i odwirować. A w 1950 roku producent Mile przygotował pralkę napędzana węglem spalanym w specjalnej komorze bębnem, była to pierwsza pralka ładowana od przodu.

Jeśli chodzi o nasze rodzime rozwiązanie to Polar we Wrocławiu w latach 70-tych zaczął produkować pralki o nazwie SUPERAUTOMAT. Pamiętam tę pralkę i Franię która wydaje mi się, że za czasów PRL każdy testował w domu.

O pralkach pewnie już nic będziemy pisać, ale jeśli nasze krótki historię zainteresowały Cię, zapraszamy do śledzenia bloga Lovelectro. My naprawdę robimy to z miłości i pasji.

Autor: Piotr Synowski

 

 

 

CZYTAJ DALEJ

Niektórzy twierdzą, że pierwsze urządzenie zostało zaprezentowane w 2001 roku przez Billa Gatesa na targach Comdex ale najstarsi górale mówią, że w XIX wieku Elisha Gray opatentowała urządzenie elektryczne do przechwytywania wprowadzonego za pomocą rysika pisma odręcznego które można było przekazywać za pomocą impulsu elektromagnetycznego na odległości. Urządzenie to nazwano Teleautografem.

Ale zacznijmy od rozłożenia na atomy słowa Tablet czyli urządzenia spełniającego początkowo rolę przenośnego komputera osobistego z dotykowym ekranem, brakiem fizycznej klawiatury i z budowanym WIFI lub 3-5G.

Pierwszy faktyczny projekt Tabletu pojawił się w latach 60 ubiegłego stulecia. Pierwsze urządzenie nazywało się RAND Tablet vel Grafacon. Kosztowało 18000 USD i stworzono je dokładnie w 1964 r.

Na przełomie 60/70 pojawił się koncept o nazwie DynaBook którego pomysłodawcą był Alan Kay stworzył urządzenie, które miało pomagać dzieciom w edukacji ale też i w gromadzeniu informacji. Urządzenie pozwalało na odtwarzanie plików muzycznych i nagrywania notatek głosowych. Wyposażone było w ekran ciekłokrystaliczny i bezprzewodową łączność z centralizowanymi „przechowalniami” informacji.

W 1972 powstało kolejne urządzenie na wzór obecnych Tabletów – urządzenie Atlas DEC PDP 15 z przeznaczeniem do szkół i laboratorii technologicznych. Niestety rewolucja elektroniki narąbał tempa i urządzenie rok później stało się przestarzałe.

Apple Graphics Tablet zaprezentowany w 1979 roku jako bardzo daleki krewny iPadów był pierwszym sygnałem producenta Apple. Niestety mimo ceny 650 USD to urządzenie nie odniosło sukcesu.

Można by długo jeszcze pisać o kolejnych modelach i producentach ale faktycznie Tablet firmy Compaq pokazany w 2001 roku spopularyzował termin „Tablet PC”.

Obecnie jak dobrze wiemy tablet to narzędzie naszego młodszego pokolenia, które większość czasu na tablecie gra lub ogląda bajki. Fakt tablet to też przenośna książka, a czasem i projektor. To też urządzenie do którego można podpiąć klawiaturę, mysz i korzystać praktycznie jak z laptopa pod warunkiem, że tablet będzie miał mocny procesor, porządną pamięć i system operacyjny.

Jeśli nadal jesteście Państwo głodni wiedzy, zapraszamy do naszych kolejnych wpisów na blogu.

Autor: Piotr Synowski

CZYTAJ DALEJ

Laptop (Notebook), pierwsze urządzenie przenośne (komputer) pojawiło się w 1972 r. został zaprezentowany projekt DynaBook informatyka Alana Kaya. Koncepcją jaką się kierował pan Alan to przenośnie urządzenie edukacyjne z ekranem i klawiatura. Patrząc z perspektywy obecnych czasów był to bardziej Tablet niż notebook. Projekt ten niestety nigdy nie został przekierowany do produkcji.

Ponoć za pierwszy przenośny komputer uznaje się IBM5100 Urządzenie, które ważyło 24 kilogramy tak więc słowo przenośne jest bardzo umowne w tym przypadku. Faktem jednak jest, że w jednej obudowie zintegrowano monitor, klawiaturę i komponenty które sprawiły, że był to w pełni funkcjonalny komputer.

Prawdziwy przełom to lata 80 w tym czasie na rynku pojawiały się produkty zbliżone do laptopów. Jednym z wielu ale wartym wspomnienia był Portal R2E CCMC, który pojawił się w 1980 roku i ważył 12 kilogramów.

W 1981 do masowej sprzedaży trafił Osbourne 1 który kosztował ok. 1800 dolarów. Urządzenie okazało się nie małym sukcesem. Niestety mimo chęci firma The Osborne Computer Company w 1985 roku upadło.

Pierwszym masowo produkowanym laptopem wypuszczonym w rynek w roku 1985 była Toshiba T1100 Laptop wyposażony był w procesor Intel 4,77MHz, 256Kb RAM, stację dyskietek 3,5 cala oraz monochromatyczny monitor 640x200 Laptop ważył zaledwie 4,1 kilograma, a w dniu premiery kosztował 1899 dolarów.

Natomiast pierwsze urządzeniem ze składanym ekranem była Toshiba T1200, który kosztował 6500 dolarów. Laptop ten miała praktycznie wszystkie najważniejsze elementy znane współcześnie.

Obecnie głównym dostawcami na rynku Polskim to: Apple, HP, Dell, Lenovo, a od 2020 r. Huawei. Wyścig technologiczny producentów spowodował, że praktycznie co chwilę pojawiają się nowsze procesory, większe pamięci, lepsze matryce czy lekkie i bardziej trwałe obudowy.

Zapraszam do śledzenia Bloga, staramy się o sprzęt na testy

CZYTAJ DALEJ

Drukarka czyli urządzenie, które współpracuje z komputerem służące do przenoszenia myśli, treści, obrazów, zdjęć na papier, folię lub inne dostępne media.

Historia drukarek sięga 1902 roku kiedy Frank Pearne i Charles L. Krumem zaczęli pracę na drukującym telegrafem. Jednak najbardziej znaną drukarką z tamtego okresu jest IBM 1403 który pojawił się na rynku w 1959 roku.

Inne źródła mówią, że pierwszą drukarką było urządzenie producenta Hewlett Packard z linii DeskJet które pojawiło się na rynku w 1988 r. Było to pierwsze rozwiązanie atramentowe tego producenta. Pracując w jednej z Warszawskich firm IT miałem przyjemność testować te tak zwane plujki, szły jak woda zwłaszcza DeskJet 970 gdyż jako jedyna na rynku oferowała wysoką rozdzielczość powyżej 2400dpi.

Z czasem do rozwiązań atramentowych dołączyły drukarki laserowe i pierwszą, która powstała w 1977 r. był Xerox 9700 której cena wynosiła 350 000$ Urządzenie drukowało w rozdzielczości 300 dpi i z prędkością 7000 wierszy na minutę.

W roku 1983 producent Canon opracował mechanizm LPB-CX dzięki któremu drukarki mogły wydrukować 3000 stron w rozdzielczości 300 dpi i prędkości 8 stron na minutę. I tak rozpoczął się wyścig w prędkości i rozdzielczości druku.

Obecnie na rynku w dużych korporacjach stosuje się formę rozliczenia per klik, a w średnich małych przedsiębiorstwa stawia się na urządzenia wielofunkcyjne pracujące w sieci LAN by wpiąć jak najwięcej użytkowników i ograniczyć ilość drukarek niezbędnych do funkcjonowania firm.

Zapraszamy do czytania kolejnych krótki informacji na temat historii produktów. Autor: Piotr Synowski

CZYTAJ DALEJ

Czy wiecie, że historia hulajnogi zaczyna się w 1817r. a dokładnie 12 czerwca kiedy to niemiecki konstruktor Pan Mannheim i wynalazca Karl Freiherr Drais von Sauerbronn zaprezentowali pierwszy pojazd wg własnego projektu który przypominał rower, a niektórzy widzą w nim dziś pierwszą hulajnogę. Notabene pojazd ten miał trzy koła jak obecnie projektowane dla naszych maluchów trójkołowe kolorowe hulajnogi.

Co ciekawe wracając do tematu dzieci. W Stanach Zjednoczonych pierwsze hulajnogi pojawiły się w czasach Wielkiego Kryzysu kiedy to właśnie dzieci budowały je jako zabawkę z odzyskanego drewna.

Inne źródła mówią, że pierwsza hulajnoga w gotowej postaci została wymyślona tak naprawdę dopiero w 1897 roku, gdzie piętnastoletni Walter Lines z Wielkiej Brytanii zaprezentował swój pojazd. Niestety nie opatentował go gdyż ojciec uznał, że nie jest to warte zachodu.

Kolejna ciekawostka to fakt iż hulajnogi to nie tylko środek przemieszczania się dla małych, średnich ale też i dużych, a mianowicie w niemieckim mieście Wuppertal pielęgniarki przemierzają długie szpitalne korytarze, a w Berlinie korzystają z nich Policjanci.

W latach 90 Inżynier Gino Tsai wprowadził do sprzedaży hulajnogę Razor. Jako, że wszędzie się spieszył przebudował prostą hulajnogę i dokładając napęd przyśpieszył przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Nomen omen Pan Gino tylko w roku 2000 sprzedał milion sztuk pojazdów Razor.

Za jedną z najszybszych hulajnóg elektrycznych uznaje się – NanRobot D4+ która wyposażona jest w 2 silniki o mocy 1000 W oraz akumulator 52V 23Ah. Ten system pozwala osiągnąć prędkość ok 65km/h, a zasięg tej hulajnogi to prawie 70km.

Hulajnogi to pojazdy, które jak rowery zaczynają od lat być jednym z głównych środków przemieszczania się w małych, średnich i dużych miastach. Ilość ścieżek rowerowych rośnie jaki i samych użytkowników. Jako użytkownik zwracam się do wszystkich by zachować bezpieczeństwo używać kasków, przedniego oświetlenia oraz nie porzucać wypożyczonych hulajnog na środku ścieżek rowerowych. 

To tyle na dziś ale zapraszam do czytania kolejnych ciekawostek o historii produktów elektrycznych na naszym blogu.

Autor: Piotr Synowski

CZYTAJ DALEJ

Wynajem - to aktualnie nowa formą finansowania, która staje się częstą alternatywą dla zakupu lub leasingu urządzeń elektronicznych. W przypadku wynajmu wpłata początkowa jak i miesięczne raty są zdecydowanie niższe niż w innych formach finansowania.

Jak to możliwe?

Przede wszystkim wynika to z faktu, że w przypadku najmu użytkownik/firma płaci za korzystanie, a nie nabycie urządzenia elektronicznego. Po zakończeniu umowy sprzęt zwracany jest do firmy wynajmującej, a klient/podmiot może zdecydować się na wynajem innego, nowego produktu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest elastyczność. Miesięczne koszty wynajmu są stałe i jasno określone, więc łatwo zaplanować budżet. W przypadku rocznego wynajmu dość często pojawiają się dodatkowe potrzeby, a umowa daje możliwość dobrania dodatkowych komponentów, np. zasilacza, monitora, stacji dokującej lub innych elementów niezbędnych do prowadzenia biznesu. 

Dla kogo wynajem sprzętu elektronicznego ?

Pandemia pokazała, że trzeba być przygotowanym na doposażenie biura, firmy infrastruktury IT w dodatkowe urządzenia elektroniczne tj.: notebooki, komputery, monitory, serwery, przełączniki sieciowe. Dlatego wynajem dedykujemy małym, średnim i duży przedsiębiorstwom (B2B) ale też i instytucjom budżetowym (B2G). Oczywiście z naszej formy finansowania mogą też skorzystać klienci indywidualni (B2C), którzy szukają alternatywy do kredytów, które dość często są wysoko oprocentowane.

Wnioski: Ważna zaleta wnajmu to prosta i szybka wymiana sprzętu elektronicznego na nowy.

Autor: Piotr Synowski 

CZYTAJ DALEJ